Cesta za fotkou #1 - Kuba Hejl - by GRUND Photography

16.09.2019

Člen naší FLOWRIDE crew a vášnivý bike fotograf Ondra známý také jako GRUND Photography zahájil práci na svém projektu #10s10ti. Na následujících řádcích se s námi podělí o svou cestu k první sérii fotografií s prvním z deseti známých sportovců Kubou Hejlem.

Ondra na svém blogu píše:

Dva týdny zpět jsem oslovil Kubu Hejla v rámci mého projektu #10s10ti. Kuba neváhal a hned mi odepsal, že do toho jde. Prohodili jsme pár zpráv a domluvili jsme se na termín. 

Kdo je Kuba Hejl?

Je to český MTB (dirt/slopestyle) jezdec. Zásobu triků má z mého pohledu obrovskou. Stačí mu říct, co chcete, aby zandal, a on Vám to hned předvede. Kubovi je 20 let a pokud bude pokračovat tímto tempem, má před sebou skvělou budoucnost! Kuba jezdí i velké závody, kde má velmi zajímavé výsledky.

S Kubou jsme se domluvili na minulý čtvrtek. Já si během týdne připravil plán, co budeme fotit, a omrknul jeho domácí prostředí. Omrknul ve smyslu shlédnutí jeho Instagramového účtu. :D 

Ve čtvrtek jsem tedy vyrazil směr Velké Meziříčí, kde Kuba pravidelně trénuje. Při příjezdu jsem zjistil, že místo vypadá úplně jinak než v mé představě. Opět. Jak to tak bývá nebo vlastně vždy je. Počítal jsem s tím ale a představu tomu přizpůsobil. Na začátek jsme udělali nějaké lifestyle fotky, jako je ta v úvodu článku. Pak jsme se přesunuli k samotnému focení ježdění. 

Focení jsme zakončili noční fotkou. V představě jsem měl Kubu, jak dělá trik, a za ním je čisté nebe s hvězdami. Zbytek dosvícený svítilnou na dlouhý čas. Měl jsem s sebou velkou zásobu svítilen, které nám nakonec byly skoro k ničemu. Nedokázaly nám nasvítit skok tak, aby tam Kuba mohl předvádět svou akrobacii. Mysleli jsme tedy, že fotka nevznikne. Naštěstí nás ale napadlo použít naše auta. Kuba svým autem nasvítil dopad a já mu svým  nasvítil odraz. Svítilnami jsme to lehce dosvítili. Kuba si skok párkrát zalítl nanečisto, aby si zvykl. Dal asi 5 pokusů a vrhli jsme se na focení.

Výsledná fotka vznikla ze dvou snímků. Jedna fotka, kde je Kuba nasvícený bleskem, a druhá, kde jsem baterkou nasvítil prostředí a zachytily se hvězdy. Přemýšlel jsem nad tím, jak to vměstnat do jedné fotky, ale dospěl jsem k závěru, že to není možné. Hvězdy se je třeba fotit na dlouhý čas a Kubu jsem musel fotit naopak na čas krátký, jinak by byl na fotce průhledný. Lidským okem to vidět jde, ale technicky to možné není kvůli rozdílnosti expozičních časů.

Takto vypadaly fotky před složením: 

Takto vypadá výsledná fotka: 

Za mě obrovský respekt pro Kubu. Viděli jsme se úplně poprvé a hned se se mnou pustil do takovéto "šílenosti". Bylo to pro něj dost nebezpečné. Orientovat se v takovéto tmě na skoku a u toho předvádět triky už chce velkou dávku odvahy!

Přeji hezké světlo při Vašich výtvorech :)

Autor článku: Ondřej Grund