Jak na trail i s těmi nejmenšími? Kids Ride Shotgun.

01.12.2020

V naší FLOWRIDE partě je už vícero rodinek s malými dětmi, a tak jsme se dostali do situace, kdy jsme řešili, jak jezdit na kole i s dětmi, a to i v terénu.

Nejdřív nám udělal velikánskou službu vozík za kolo Thule Chariot, díky kterému jsme toho s dětmi najezdili opravdu hodně. S Chariotem je možné vozit děti už od půl roku, i když kodrcat v terénu tak malé mimčo je trochu na hraně a opravdový smysl to dává až tak u jednoletých dětí.

V našem případě to v Chariotu naše první dítko bavilo asi do tří let a to druhé to přestalo bavit už tak v roce a půl. Od té doby jsme se stali jako rodina na kole naprosto imobilní. Nedojeli jsme si ani do hospody na pivo, natož někam na výlet.

Tak jsme začali intenzivně pátrat po nějaké dětské sedačce, která by šla instalovat i na celopéro. Většina dětských sedaček je na celoodpružené kolo totiž nepoužitelná. Navíc sedačky montované na sedlovou trubku nejsou vůbec vhodné do terénu.

Podařilo se nám najít novozélandského výrobce sedaček Shotgun, který vyrábí systém vhodný téměř na každé kolo včetně těch celoodpružených a karbonových. Navíc výrobce láká na hromadu fotek a videí z různých singletrailů, takže to vypadalo jako něco přesně pro nás. Hned jsme ho z Anglie objednali. U Shotgunu funguje doprava po celé Evropě, takže objednávka nebyla problém. Cena sedátka je 155 Euro a řídítka stojí 40 Euro. Odkaz na stránky výrobce je zde: https://kidsrideshotgun.eu/.

Po pár dnech u nás zvonil dopravce s balíkem.

V balení nás čekala kromě samotné sedačky kompletní sada nářadí pro její montáž. Sedačku je možné objednat samotnou nebo i s řídítky, které rozhodně doporučujeme koupit také, ale o tom později.

První sestavení sedačky zabralo asi 15 minut. Následná montáž na kolo i včetně řídítek je otázkou tak tří minut. Obzvlášť když člověk získá v montáži praxi, tak je to opravdu rychlé a snadné. I když při prvním pokusu jsem ten pocit úplně neměl, nakonec to jde opravdu dobře.

Sedačka je vhodná na téměř každé kolo. Může se ale stát, že to vaše bude nějakým způsobem atypické a sedačka nesedne. Zatím máme jednu zprávu o tom, že se tak stalo kvůli šířce horní rámové trubky, na kterou se sedačka montuje.

Nám naštěstí na naše Rock Machine Blizzard i Yeti SB 130 padla skvěle a šlo se na první test.

Naše dítko (tou dobou dvouleté) se už nesmírně těšilo a i první test doprovázel ohromné nadšení.

Čekali jsme, jestli prvotní nadšení nepoleví, ale naštěstí vydrželo, a díky tomu jsme si letošní sezonu rodinného bikování hrozně užili my i další dvě FLOWRIDE rodiny, které jsme hned nakazili naším nadšením.

A to je důvod, proč vznikl tento článek. Jsme nadšení.

A jak sedačka tedy funguje?

Sedačka se montuje na horní rámovou trubku mezi jezdce a řídítka. Není potřeba na kole mít jakoukoli součástku navíc v podobě nějakého adaptéru, což je výhoda proti obdobným systémům. Dítě sedí na sedátku a nohy má na stupačkách zajištěné gumovými pásky.

Rukama se dítko drží buď vašich řídítek, nebo Shotgun řídítek, která se montují na ta vaše. Jak už bylo řečeno na začátku, doporučujeme i koupi řídítek. Je to pro dítě určitě pohodlnější a myslím i bezpečnější, protože se drží výš. Nicméně na kratší pojíždění není nutné řídítka montovat.

Jak staré dítě je možné bezpečně vozit?

Výrobce uvádí, že je sedátko vhodné od dvou let věku. Naše dítko bylo akorát tak staré a opravdu to přes počáteční nejistotu nebyl problém a cítili jsme se všichni bezpečně. Prvotní maminčiny obavy o zdraví a bezpečí dítěte byly brzy rozptýleny, a tak nás maminka rychle pustila i na traily na Singletrail Moravský kras, kde jsme jako doma. Na videích ze světa jsme viděli i to, jak tátové dávají se svým potomkem wheelie, což prostě nemohlo zůstat nevyzkoušeno a ano jde to. Sedátko vyzkoušelo i naše šestileté dítě, které se na něj také vměstnalo, i když tak staré děti už člověk vozit prostě nechce. :) Sedátko je možné podle velikosti dítěte posouvat vpřed nebo vzad po horní rámové trubce a tím korigovat jeho vzdálenost od řídítek.

Jak těžký terén lze bezpečně jezdit?

Odpověď asi není zcela objektivní, a tak to řekněme subjektivně z našeho pohledu. Superflow na Rychlebských stezkách není problém. Jen se člověk nesmí nechat unést a jet přeci jen pomaleji a opatrněji. Zejména pak na hrbolech, hupech a nerovnostech. Pokud ale táta nebo i máma jedou rozumně, je jízda bezpečná a dítě baví!

Proč to ty děti vlastně na Shotgunu baví.

Je to zřejmě proto, že jízda na tomhle sedátku není pasivní. Dítě vidí a jede s tátou nebo s mámou. Nemá pocit, že se jen veze, ale že prostě jede na kole. Dítě je parťák, naklání se s vámi do zatáček, pruží rukama i nohama (může jet i ve stoje) a celkově se mnohem víc účastní jízdy.

Hrozně se mi líbilo, když naše holčička popsala jízdu v náklonu v pořádné klopence s úsměvem a nadšením slovy: "tatínku já padala".

No díky tomu můžeme jet na kolo celá rodina, nejen na pivo, ale i na trail.

Díky za to!


Autor článku: Jan Filip