Test: Batoh na kolo deuter Attack 16

19.06.2023

Jaký je batoh na kolo s integrovaným chráničem páteře deuter Attack 16?

Už pár týdnů  mám možnost jezdit s batohem na kolo od německého výrobce deuter, jehož doménou jsou už neuvěřitelných 125 let právě batohy. Troufnu si říct, že se jedná o značku, která je v oblasti vývoje a výroby batohů dlouhodobě na samotném vrcholu.

Jak si tato věhlasná značka poradila s batohem určeným na horské kolo a především na enduro a all-mountain ježdění? 

Ještě něž začnu s hodnocením tohoto konkrétního batohu, krátce představím právě značku deuter, která je známá především v oblasti outdooru, ale i batohy na kolo vyrábí už několik desetiletí. Dokonce můj první batoh na kolo před více jak dvaceti lety byl od této značky, takže pro ni mám určitou slabost.

Deuter je německý výrobce sympatický velikým důrazem nejen na kvalitu, ale také na etiku výroby a především její udržitelnost. Pyšní se hned několika certifikáty z této oblasti.

Pojďme se tedy mrknout na to, co umí a neumí deuter Attack 16.

Jak už název napovídá, jedná se o batoh s objemem 16 litrů, tedy menší brácha modelu Attack 20. Velikost 16 litrů je myslím pro většinu bikerů ideální, pokud tedy nemají ambice na bike packing a vícedenní přejezdy. 

Ochrana zad:

Attack spadá do kategorie batohů určených na enduro a jízdu v terénu, kde dostává přednost skvělý fit a ochrana zad před nízkou hmotností.

Attack si můžete vzít místo klasického páteřáku i na závody díky certifikaci TÜV

Integrovaný hránič páteře je z chytré pěny od značky SAS-TEC. Jedná se o opravdu plnohodnotný páteřák kryjící velkou část zad. Je vyjímatelný, což vám umožní zvýšit objem batohu a snížit jeho hmotnost na výlety, kde s sebou páteřák zrovna nepotřebujete.

Drobnou vadou na kráse je menší otvor na vyjmutí a vložení chrániče do zádového systému batohu. Musím říct, že mi chvíli trvalo, než jsem přišel na to, jak jej vůbec z batohu vyjmout. Po chvíli boje jsem ale zjistil, že chránič je dobře tvarovatelný a lze ohnout do oblouku. Po ohnutí po stranách jde vyjmout a znovu vložit poměrně pohodlně a rychle. Jen je na to třeba trochu cviku.

PRE-FLOWRIDE kemp

PRE-FLOWRIDE kemp je určený všem začínajícím jezdcům, aby zvládli základní techniky jízdy na trailu, získali jistotu, odbourali strach a díky tomu si jízdu víc užili a projeli všemi nástrahami trailu. Místo :  Singletrail Moravský kras - Jedovnice Podrobnější INFORMACE O KEMPU

Cena od 2 250,00 Kč

FLOWRIDE kemp

Naučíme vás správný postoj, projet zatáčku jako profi jezdci a poradit si s překážkami na trailu i prudkými sjezdy.  Místo : Singletrail Moravský kras  - Jedovnice / Trailpark Bukovka Podrobnější INFORMACE O KEMPU

Cena od 2 250,00 Kč

JUMPYRIDE kemp - jednodenní

S tímto kempem jsme tu pro všechny, kteří chtějí zvládnout správnou techniku bunny hopu, skoku a dropu. Kemp je vhodný i pro ty, kteří se skákáním teprve začínají. Místo : Singletrail Moravský kras  - Jedovnice Podrobnější INFORMACE O KEMPU

2 250,00 Kč

BIKEPARK kemp - dvoudenní

Sejdeme se v bike parku a pomůžeme vám se s ním sžít. Projdeme si všechny překážky a nástrahy, které vás v něm můžou potkat a ukážeme vám, jak na to. K dispozici vám budou naši špičkový rideři, takže o vás bude skvěle postaráno. Místo : Bikepark Kopřivná / Bikepark Peklák  / Heipark   (Místo je uvedeno u konkrétního termínu.) Podrobnější INFORMACE O KEMPU

4 150,00 Kč

TRICKYRIDE kemp

TRICKYRIDE kemp je speciální kemp zaměřený na triky, na které se nás často ptáte.  Místo : Singletrail Moravský kras - Jedovnice Podrobnější INFORMACE O KEMPU

2 250,00 Kč

FLOWRIDE TRIP - dvoudenní

Už jste s námi byli na kempu nebo dokonce na víc kempech? Máte chuť s námi ještě někam vyrazit? Místo : Schladming /  Bikepark Kopřivná / Bikepark Kálnica /  Dolní Morava  a další (Místo je uvedeno u konkrétního termínu.)  Podrobnější INFORMACE O KEMPU

4 150,00 Kč

ZAHRANIČNÍ kemp

FLOWRIDE TRIP  Schladming | Reiteralm : 3 dny ježdění a koučinku ve dvou top evropských bike parcích Cena 11.600 Kč zahrnuje:  3 dny koučinku 3 noci ubytování se snídaní v alpském penzionu Podrobnější informace FLOWRIDE TRIP Davos 3 dny ježdění po nejlepších horských trailech Evropy Cena 8.700 Kč zahrnuje: 3 dny guidingu a koučinku bez ubytování Podrobnější informace

Cena od 8 700,00 Kč

EASYBREEZY kemp - jednodenní

Kemp jen pro holky! Tentokrát pro bikerky, které teprve začínají a chtějí si jízdu víc a bezpečněji užít a třeba se i zbavit strachu.  Místo : Singletrail Moravský kras - Jedovnice Podrobnější INFORMACE O KEMPU

2 250,00 Kč

FOXYRIDE kemp - jednodenní

Kemp jen pro holky! Pro mírně až středně pokročilé bikerky, co by se rády zdokonalily v jízdě tak, aby si ji víc a bezpečněji užily . Místo : Singletrail Moravský kras - Jedovnice Podrobnější INFORMACE O KEMPU

2 250,00 Kč

INDIVIDUÁLNÍ a SKUPINOVÉ LEKCE

Individuální lekce jsou vždy ušité přesně na míru. Na podrobnější informace se můžete podívat tady . Rádi byste dárkový poukaz?   Návod, jak na něj, najdete tady . Před zakoupením samotné lekce nás nejdříve  kontaktujte , abychom se domluvili na termínu a konkrétní podobě lekce. Během hlavní sezony doporučujeme domluvu termínu nejlépe zhruba měsíc dopředu. Zároveň víkendové termíny, kdy probíhají také kempy, se plní rychleji, více možností pro individuální lekci pak máme k dispozici tedy v týdnu. 

Cena od 2 400,00 Kč

SERVISNÍ WORKSHOP I

pohon | odpružení | mazání | obutí | brzdy  Naučíme vás, jak se perfektně postarat o svoje kolo. Termín : 21.3.2024 od 18:00 - plně obsazený Místo : Pepebike - prodejna Vinohrady Více informací najdete tady .

470,00 Kč


  Členění batohu a jeho využitelnost:

  Tady se dostáváme k opravdu silné stránce tohoto batohu, na které se mi hledaly mouchy jen velmi těžko. 

  Attack 16 je příkladem dokonalé ergonomie a využitelnosti.

  Členění batohu:

  • Hlavní prostorná kapsa, do které se vejde všechno, co na výlet nebo ježdění v trail centru potřebujete. Nebudete mít problém do ní dát náhradní oblečení, bundu, lékárničku, vodu, svačinu a další věci, které zrovna potřebujete.
  • Přední kapsa na nářadí a drobnosti, která je perfektně členěná do menších uzavíratelných i otevřených kapsiček. Pohodlně a přehledně se do ní vejde všechno nářadí, pumpička, sváča, peníze a další drobnosti i o trochu větší věci. Do kapsy je skvělý přístup a je výborně přehledná. Odpadá tak přehrabování se v batohu za účelem nalezení zrovna potřebné věci.
  • Přední kapsa na brýle, peněženku nebo jíné menší věci, která je zevnitř členěná na dvě části. Jedna část má měkký a hebký povrch ideální na skladování brýlí.
  • Chytrá kapsa z boku zádového systému na telefon nebo peněženku je perfektně dosažitelná a navíc nenápadná.
  • Dvě kapsy na zip na obou stranách bederního popruhu jsou skvěle dostupné a rád je využívám třeba na klíče.
  • Popruhy na spodu batohu pro upnutí kolenních chráničů nebo jiného nákladu. 
  • Integrovaný popruh v horní části batohu na integrálku lze využít i na připnutí třeba bundy.
  • Nenápadné spony na jednoduché připnutí helmy za pásky, což je asi nejrafinovanější způsob upevnění helmy, jaký jsem kdy viděl.

  Mám-li pojmenovat jedinou chybu na členění a využitelnosti batohu, tak musím přiznat, že jsem selhal a žádnou nenašel. 

  Zádový systém aneb jak sedí:

  Když mi kluci z Hudy.cz batohy na kolo od deuteru představovali, tak zdůrazňovali, že deuter nemá ambici vytvářet nejlehčí batohy na trhu, ale batohy, které nejlíp sedí na zádech.

  Já bych řekl, že toto tvrzení sedí stejně dobře, jako Attack 16 sedí na zádech. Naprosto perfektně.

  Asi jsem na kole nikdy nevozil batoh, který by mi padnul tak dobře. I tehdy, když v batohu vezu všechno, co potřebuju, tak o něm na zádech skoro nevím.

  Důležitou vlastností zádového systému je jeho tuhost a robustnost, kdy necítíte předměty uložené v batohu a batoh i bez vloženého chrániče skvěle drží tvar.

  Batoh výborně sedí tam, kde má i díky dobře tvarovanému bedernímu popruhu a všechno jistí ještě subtilní hrudní popruh.

  Na našem FLOWRIDE TRIPU v Bikeparku Schladming jsem  jsem ho prověřil dokonce i na Monster line, kde jsem ty největší místní skoky skákal právě s batohem na zádech, ve kterém jsem krom běžných věcí měl velký foťák s pořádným objektivem, který přeci jen nějaké to kilo váží. 


  Závěr:

  V krátkém shrnutí je deuter Attack 16 batohem ideální velikosti pro jednodenní použití na trailech nebo enduro tratích. 

  Poskytuje plnohodnotnou ochranu zad srovnatelnou s nejlepšími páteřáky s možností jej vyjmout a zvýšit tak objem batohu a snížit hmotnost. 

  Naprosto dominuje svým členěním, ergonomií a tím, jak sedí na zádech. Najdete na něm spoustu drobných vychytávek, které ho odlišují od jiných batohů.

  K dostání je i ve dvacetilitrovém provedení. Krom testované barvy je možné vybírat z dalších dvou.

  V deuteru myslí i na dámy a ten samý batoh se vyrábí i v dámském provedení s označením SL, a to ve variantách 14 a 18 litrů a dvou barvách na výběr.

  Určitě stojí za to prozkoumat i zbytek z celkem bohaté škály cyklistických batohů značky deuter.

  Plusy a minusy:

  + výborné rozvržení úložného prostoru 

  + plnohodnotná ochrana zad s certifikací TÜV

  + inovativní systém uložení malé i velké helmy

  + robustní konstrukce, zpracování a materiály

  + výborný fit

  + spousta drobných vychytávek


  - menší otvor pro vložení a vyjmutí chrániče páteře

  - vyšší hmotnost oproti lehčím a méně robustním modelům jako je deuter Flyt 

  Autor článku: Honza z FLOWRIDE   FLOWRIDE ŠKOLKA - jednodenní

  FLOWRIDE ŠKOLKA je celodenní program pro nejmenší bikery ve věku od 5 do 7 let, které s jízdou na kole teprve začínají. Místo : Singletrail Moravský kras - Jedovnice Podrobnější INFORMACE O KEMPU

  2 250,00 Kč

  PRE-FLOWRIDE KIDS kemp - jednodenní

  PRE-FLOWRIDE KIDS kemp je celodenní program pro děti ve věku od 7 do 14 let, které s jízdou na trailu teprve začínají. Kurz je vhodný pro děti, které už zvládnout vyjet na kopec. Místo : Singletrail Moravský kras - Jedovnice Podrobnější INFORMACE O KEMPU

  2 250,00 Kč

  FLOWRIDE KIDS kemp - jednodenní

  FLOWRIDE KIDS kemp je celodenní program pro malé bikery ve věku od 7 do 14 let, kteří mají s jízdou v terénu už nějaké zkušenosti.   Kurz je vhodný pro děti, které už zvládnou vyjet na kopec a sjet trailem dolů bez větších obav.  Místo : Singletrail Moravský kras - Jedovnice Podrobnější INFORMACE O KEMPU

  2 250,00 Kč

  JUMPY KIDS kemp - jednodenní

  Jednodenní speciální kemp zaměřený na všechny klíčové techniky pro skok a drop. Od doladění bunny hopu přes bezpečný odraz, let i přistání až po pokročilejší skoky a triky. Místo : Bikepark Kopřivná   / Bikepark Kraličák  / Bike Arena Netro   (Místo je uvedeno u konkrétního termínu.)  Podrobnější INFORMACE O KEMPU

  2 250,00 Kč

  ENDURO KIDS kemp - jednodenní

  Jednodenní speciální kemp zaměřený na co nejefektivnější, nejrychlejší a nejbezpečnější zdolávání enduro tratí. Místo : Bikepark Kopřivná / Bikepark Kraličák   (Místo je uvedeno u konkrétního termínu.)  Podrobnější INFORMACE O KEMPU

  2 250,00 Kč

  BIKEPARK KIDS kemp - dvoudenní

  Dvoudenní program v bike parku pro malé draky, co už jezdí tak, že jim sami nestačíte. Místo : Bikepark Kopřivná / Bikepark Peklák / Heipark   (Místo je uvedeno u konkrétního termínu.)  Termíny Heipark: • 27.-28.4. 7-10 let • 27.-28.4. 11-16 let Peklák: • 25.-26.5. 7-10 let • 25.-26.5. 11-16 let Kopřivná: • 12.-13.10.  7-10 let • 12.-13.10.  11-16 let Podrobnější INFORMACE O KEMPU

  4 150,00 Kč

  KIDS SHRED

  Pokročilé dvoudenní kempy pro děti bike parků, které už pomýšlí na ty největší skoky, dropy a nejtěžší terény. Místo : Bikepark Kopřivná / Bikepark Kálnica / Dolní Morava (Místo je uvedeno u konkrétního termínu.)   Podrobnější INFORMACE O KEMPU

  4 150,00 Kč

  FLOWRIDE PŘÍMĚŠŤÁK

  FLOWRIDE příměšťák  je týdenní program pro malé bikery ve věku 7-16 let s výukou na trailech a zábavným doprovodným programem. To všechno s profi certifikovanými kouči a těmi nej českými bikery. Od pondělí do pátku : 8:00-16:00 hod. Kde: Brno - Bike Arena Anthropos a Bike Arena Netro Termíny ~  ROZŠÍŘILI JSME!  • 8.7. - 12.7.  - 7-10 let - plný  /   11-16 let - plný • 29.7. - 2.8.  - 7-10 let - plný  / 11-16 let -  1 volné místo • 12.8. - 16.8.   - 7-10 let - plný  / 11-16 let -  plný

  6 300,00 Kč

  FLOWRIDE KROUŽEK

  FLOWRIDE KROUŽEK  jsou pravidelné tréninky pro děti na Singletrailu Moravský kras (Jedovnice/Mariánské údolí) a v Brně v Bike areně Netro a Bike areně Anthropos. Termíny: •  8.4. - 24.6. Jedovnice  17:00-19:00 (7-10 let) - plně obsazený • 10.4. - 26.6. Brno  16:30-17:30 (9-16 let) - pokročilí -  plně obsazený • 11.4. - 27.6. Mariánské údolí  16:30-18:30 (7-10 let) - 2 volná místa • 2.9. - 21.10. Jedovnice  17:00-19:00 (7-10 let) • 4.9. - 23.10. Brno  16:30-17:30 (9-16 let) • 5.9. - 24.10. Mariánské údolí  16:30-18:30 (7-10 let) • L istopadové soboty  v Brně  (9-16 let) - připravujeme Podrobnější INFORMACE O KROUŽKU

  Cena od 4 200,00 Kč

  KROUŽEK FREESTYLE ACADEMY

  Jaro 12 tréninků - 1x týdně Podzim 8 tréninků - 1x týdně V téhle sérii zvládneme všechno, co potřebuješ umět, aby sis věděl rady na pumptracku, v bike parku i na kickeru za domem. Pro začátečníky i středně pokročilé. Od 8 let. Zjisti víc TADY . 

  Cena od 4 200,00 Kč

  INDIVIDUÁLNÍ a SKUPINOVÉ LEKCE

  Individuální lekce jsou vždy ušité přesně na míru. Na podrobnější informace se můžete podívat tady . Rádi byste dárkový poukaz?   Návod, jak na něj, najdete tady . Před zakoupením samotné lekce nás nejdříve  kontaktujte , abychom se domluvili na termínu a konkrétní podobě lekce. Během hlavní sezony doporučujeme domluvu termínu nejlépe zhruba měsíc dopředu. Zároveň víkendové termíny, kdy probíhají také kempy, se plní rychleji, více možností pro individuální lekci pak máme k dispozici tedy v týdnu. 

  Cena od 2 400,00 Kč